[im] Fwd: Meghívó :: Marko Rodics: A Bős-nagymarosi vízlépcső oltára :: 2022.10.06 :: Csütörtök :: 17h

szabolcs kisspal kisspal.sz at gmail.com
Mon Oct 3 11:07:59 CEST 2022



> Begin forwarded message:
> 
> From: MűHáz Egyesület <muhazegyesulet at gmail.com>
> Subject: Meghívó :: Marko Rodics: A Bős-nagymarosi vízlépcső oltára :: 2022.10.06 :: Csütörtök :: 17h
> Date: 2022. October 3. 8:00:51 GMT+2
> To: galeria at kepkaptar.hu
> 
> Marko Rodics: A Bős-nagymarosi vízlépcső oltára
> 
> Megnyitó:
> 2022. október 6.
> csütörtök
> 17h–20h
> 
> Megtekinthető:
> 2022. október 9-től,
> 2022. december 4-ig.
> 
> https://www.facebook.com/events/1271922000305164
> 
>  <https://www.facebook.com/events/1271922000305164>A most kiállításra kerülő műtárgy 2021. májusában készült Hódmezővásárhelyen. Elsősorban az OSTRALE Biennálé O21 „Atemwende” kiállítására lett kigondolva, amelyre az azt megelőző évben lehetett pályázni, létező illetve elképzelt műalkotásokkal. A tervet a nemzetközi zsűri meghívta a biennáléra, ahol a kész mű, 2021. júliustól egészen október végéig volt megtekinthető. 
> A drezdai kiállítás után, a játékgép Budapestre került, ahol a Biennálé anyagából, Kukla Krisztián kurátor beválogatta az Art Quarter Budapest kiállítótermébe, ez a kiállítás idén márciustól májusig volt látható a nagyközönség számára. A Marko Rodics által készített tárgy ezután a Tornyai János Múzeum segítségével - a Vásárhelyi Őszi Tárlatra nevezett alkotásokkal együtt - visszautazott Hódmezővásárhelyre, hogy a helybéli művészetkedvelő közönség is megismerhesse, a meg nem valósult Bős-nagymarosi vízlépcsőnek dedikált tárgyiasult komplex megemlékezést.
> 
> „a Bős-nagymarosi vízlépcső a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság által 1977-ben kezdeményezett nagyszabású dunai gátépítési projekt volt. A projektnek csak a Szlovákiára eső része valósult meg, mert Magyarország előbb felfüggesztette a projektet, majd megpróbálta berekeszteni azt. Szlovákia alternatív megoldáshoz folyamodott, amely a határfolyó, a Duna elterelésével járt. A kiállított mű egy különleges játékgép, amely az esetről szóló dokumentumokkal és emléktárgyakkal van felszerelve. Az oltár részét képezi egy könyvespolc is, amelyen a vízlépcsőről kiadott könyvek találhatók. A gépet 1989-90-es kiadású pénzérmékkel töltötték meg. A játékgéppel nyerni nem lehet, csak veszíteni, avagy fizetni az „igazságért”, mint a való életben. Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy elképzelt szlovák-magyar gát, amelynek az elkészült szlovák fele nemzeti szimbólummá vált, a soha be nem fejezett magyar fele pedig a rendszerváltás jelképévé." (Az Art Quarter Budapest „Biztos, hogy kiszállsz? Válogatás az OSTRALE Biennálé O21 „Atemwende” című kiállítás anyagából" című kiállítás kurátori szövege.)
> 
> ::
> 
> KépKapTár Galéria
> Hódmezővásárhely
> Bocskai utca 1.

-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <https://lists.c3.hu/pipermail/intermedia-l/attachments/20221003/a3a69626/attachment.htm>


More information about the Intermedia-l mailing list