[artinfo] Műcsarnok hírlevél
Mucsarnok
mucsarnok at mucsarnok.hu
Wed Apr 8 13:59:52 CEST 2015
Műcsarnok hírlevél
SZVET TAMÁS: FÉNYIDÉZÉS című kiállításának kísérőprogramjai
A Fényidézés című mélycsarnoki kiállításhoz kapcsolódva prezentációkat és beszélgetéseket szervezünk a Műcsarnok előadótermében három olyan művésszel, akiknek alkotásait Szvet Tamás felhasználta interaktív fényinstallációihoz.
Beszélgetések:
2015. április 7., 16 óra:
Mátrai Erik
2015. április 14., 16 óra:
Szigeti Gábor Csongor
2015. április 21., 16 óra:
Bolygó Bálint
A programon belépőjegy megvásárlásával lehet részt venni
Film
2015. április 10., péntek 18 óra
Enyedi Ildikó: Az én XX. századom (99 perc, 1989)
Előadó: Gelencsér Gábor filmtörténész.
A rendezőnő megragadóan ironikus, a magyar filmművészet történetében előzmény nélküli, eredeti, játékot és filozofikusságot ötvöző opusával Európa-szerte meglepetést keltett. A film elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Kamera-díját.
Jegyár: 400 Ft, vagy aznapi belépőjegy.
IRODALOM
A NYOLCVANAS ÉVEK – MA
2015. április 9., csütörtök 19 óra
A beszélgetéssorozat résztvevői a jelen szemszögéből veszik fontolóra a nyolcvanas évek kulturális-művészeti folyamatait és teljesítményeit. A meghívott szépíró vendég mindig magával hoz egy számára meghatározó alkotót a társművészetek köréből.
Garaczi László / Kistamás László, beszélgetésvezető: Bazsányi Sándor
Garaczi László a szépirodalom területén gyakorolta a szabadságot a nyolcvanas években, Kistamás László a Kontroll Csoport, majd a Balkan FuTourist zenekarok frontembereként tette ugyanekkor ugyanezt. Azóta már szabadság van a szépirodalom és a rock and roll világán kívül is. Szabad például beszélgetni a nyolcvanas évekről.
Jegyár: 300 Ft
FILMKLUB
ÚTVESZTŐBEN ‒ Két világ határán
2015 tavaszán új sorozattal folytatódik a több mint tíz éve működő Műcsarnok Filmklub. Az éves program olyan alkotások közül válogat, amelyekben különböző világok, illetve külső vagy belső kényszerítő erők feszülnek egymásnak. A dichotómiák az egyes történetekben gyakran kibékíthetetlenek, pedig a bűn és ártatlanság, a hit és tagadás, a normalitás és őrület között néha csak egy lépésnyi a távolság. Identitásalternatívák, szenvedély és számítás, erőszak és elfogadás világa néz farkasszemet egymással. De az embert éppen az teszi emberré, hogy szabadságában ő maga is választ, cselekedhet az érdekeit, vágyait követve, cselekedhet az erkölcs, valamilyen meggyőződés mentén vagy engedhet egy ábrándnak, háríthat, sodródhat is egy-egy határhelyzetben.
2015. április 8., szerda 18 óra
Tarkovszkij: Iván gyermekkora (Ivanovo detstvo, 100 perc, 1962)
Előadó: Szilágyi Ákos esztéta, költő
„Aki szörnyekkel harcol, vigyázzon, nehogy közben szörnnyé váljon maga is. Ha sokáig nézel a szakadékba, a szakadék is beléd néz” − írja Friedrich Nietzsche Túl jón és rosszon című művében. Pontosan ebben az értelemben jellemezte Andrej Tarkovszkij 1962-ben bemutatott első filmjének, a Velencei Filmfesztiválon nagydíjat nyert Iván gyermekkorának kis hősét, Ivánt, őrült szörnyetegként Jean-Paul Sartre, a film egyik első méltatója. Hozzátéve, hogy a totális háború apokalipszisének ez a kis kreatúrája − Iván − egyben legesendőbb áldozata is, akinek szívében − a film álomképeiben kibontakozva − egy másik világ él, a gyerekkor örökre elveszített paradicsomának, a békének, a bensőséges szeretetnek és harmóniának a világa. Ez áll szemben haragvóan és kérlelhetetlenül a háború gyűlölettel és erőszakkal átitatott világával. Mert Tarkovszkij filmje a gyengék erejéről, a bárány bosszúálló haragjáról szól.
Jegyár: 800 Ft
AKTUÁLIS KIÁLLÍTÁSAINK
2015. március 21. ‒ április 26.
FÉNYIDÉZÉS – SZVET TAMÁS KIÁLLÍTÁSA
további információ: www. mucsarnok.hu
Kérjük, adója 1%-val támogassa a Műcsarnok programjait!
Adószámunk: 20772776-2-42 – Műcsarnok Nonprofit Kft.
Köszönjük, hogy a kultúrát támogatja!
More information about the Artinfo
mailing list