[artinfo] Tirana Institute of Contemporary Art

joa ljungberg contact.tica at gmail.com
Sun Oct 29 18:21:00 CET 2006


(English below)INSITUTI I ARTIT BASHKEKOHOR, TIRANE

njė platformė e re, ngazėllyese dhe ndėrkombėtarePROGRAMI ARTISTE NE REZIDENCE I I.A.B.T. - APLIKO TANI!!!!Kemi kėnaqėsinė tė shpallim krijimin e platformės 
sė parė tė pėrherėshme tė artit bashkėkohor nė 
Shqipėri: Instituti i Artit Bashkėkohor, Tiranė - I.A.B.T.Gjatė viteve tė fundit, Tirana ka tėrhequr 
vėmendjen e botės ndėrkombėtare tė artit 
bashkėkohor pėrmes njė numuri ngjarjesh tė 
rėndėsishme, ndėr tė cilat mė e spikatura, 
Bienalja e Tiranės. Njė platformė e re ka lindur 
tashmė - Instituti i Artit Bashkėkohor Tiranė 
(<http://www.tica-albania.org/>www.tica-albania.org), 
instituti i vetėm i artit bashkėkohor, i cili ka 
pėr qėllim tė ofrojė mbėshtetje thelbėsore nė 
mėnyrė tė vazhdueshme pėr njė skenė artistike nė 
zhvillim. Pėr herė tė parė nė historinė e arteve 
pamore nė Shqipėri po ngrihet njė program pėr 
Rezidenca pėr Artistė, i cili do tė ofrojė 
mbėshtetje pėr artistė shqiptarė dhe 
ndėrkombėtarė, qė do tė duan tė zhvillojnė 
kėrkime dhe tė realizojnė veprat e tyre nė 
Tiranė. Pasi kemi analizuar mungesėn e programeve 
tė mbėshtetjes nė institucionet vendase si dhe 
mungesėn e formave tė reja tė dedikuara ndaj 
shkėmbimit kulturor nė rajonin e Ballkanit, 
Europė dhe mė gjerė, ne mendojmė se ka ardhur 
koha pėr njė pėrqasje tė re ndaj marrėdhėnieve 
ndėrkuluturore si dhe potencialeve tė ofruara nga kėrkimi artistik.Programi i Rezidencave pėr Artistė i I.A.B.T. do 
tė mbėshtesė me vendqėndrim, hapėsirė studioje 
dhe mbėshtetje financiare pėr periudha dy mujore 
njė grup prej jo mė pak se 3 artistė 
njėkohėsisht, sipas njė ndarjeje tė kushtėzuar si 
mė poshtė: 1 artist shqiptar, 1 artist nga njė 
vend Ballkanik; dhe 1 artist nga Europa/bota. 
Programi do tė bazohet mbi njė sturkturė tė 
ndryshueshme, e cila mund tė ofrojė mundėsi pėr 
tė lėvizur mes vendeve, konteksteve dhe 
interesave tė ndryshme tematike. Ky program ėshtė 
ndėrtuar nė formėn e njė projekti, me qėllim pėr 
tė mbėshtetur kėrkimin dhe prodhimin artistik, si 
dhe pėr inkurajimin e bashkėpunimit mes artistėve 
me prejardhje e kontekste tė ndryshme. Artistėt 
do tė inkurajohen gjithashtu tė punojnė sė bashku 
pėr njė prezantim pėrfundimtar, nė fund tė cdo 
periudhe rezidence (nė formėn e njė ekspozite, publikimi, ngjarjeje, etj.)I.A.B.T. ėshtė i hapur pėr aplikime qė nga 30 
Shtatori 2006. Pėr njė informacion tė detajuar 
mbi mėnyrėn dhe kohėn e aplikimit ju lutem 
shikoni webfaqen: <http://www.tica-albania.org/>www.tica-albania.orgInstituti i Artit Bashkėkohor, Tiranė dėshiron tė 
falenderojė Partnerin e Programit - Fondacionin 
Europjan tė Kulturės. Programi i Rezidencave pėr 
Artistė mundėsohet dhe nga mbėshtetja bujare e 
Institutit tė Bienales sė Tiranės dhe Kultura nė Lėvizje.

TIRANA INSTIUTE OF CONTEMPORARY ART

a new exciting international platformT.I.C.A. - ARTIST IN RESIDENCY: APPLY NOW!!!!!We are happy to announce the first permanent 
platform for contemporary art in Albania, the 
Tirana Institute of Contemporary Art - TICA.During the last years Tirana has attracted the 
attention of the international contemporary art 
world through a number of events, among which the 
Tirana Biennale is the most important. A new 
platform is now born - Tirana Institute of 
Contemporary Art 
(<http://www.tica-albania.org/>www.tica-albania.org) 
the only institution for contemporary art in 
Albania and one with the ambition to offer 
substantial support, on a continuous basis, to a 
developing art scene. It is for the first time 
that an Artist in Residency Program is 
established in the country, offering support to 
local and international artists that want to do 
research and develop their work in Tirana. After 
having analyzed the insufficiency of existing 
local institutions and the lack of new forms of 
dedicated cultural exchange within the Balkans, 
Europe and beyond, we think that time has come 
for a new approach towards cross-cultural 
relations and the potentials offered by artistic research.TICA Artist in Residency Program will 
conditionally host not less than 3 artists at a 
time: 1 from Albania; 1 from the Balkans and 1 
from Europe or beyond. The program will be based 
on a flexible structure that can offer the 
possibility to move between different locations, 
contexts and thematic interests. It shall be 
structured as a project-based residency program, 
with an intention to encourage artists with 
different backgrounds and experiences to work 
together towards a final presentation (exhibition, publication, event).TICA is open for applications from September 30, 
2006. Deadline for the first period is December 
15. For detailed information on how and when to 
apply, please check the website: 
<http://www.tica-albania.org/>www.tica-albania.orgTirana Institute of Contemporary Art wishes to 
thank our Program Partner: European Cultural 
Foundation. The Artist in Residency Program is 
made possible through the generous support of 
Institute of Tirana Biennale and Moving Culture.More information about the Artinfo mailing list